Українська література

180 років від дня публікації книги Миколи Гоголя "Тарас Бульба" (1835)

/Files/images/bbloteka/knigi-yuvlyari_2020/20200114_112143.jpg «Тара́с Бу́льба»— повість письменника Миколи Васильовича Гоголя з циклу повістей«Миргород». Найдовша з повістей письменника. Центральними дійовими особами твору є запорозькі козаки, а місцем дії—Україна першої половини 17 століття. Головний герой— козацький полковник Тарас Бульба.


180 років від дня публікації збірки поезії Тараса Григоровича Шевченка «Кобзар» (1840)


/Files/images/bbloteka/knigi-yuvlyari_2020/20200114_112040.jpg «Кобза́р»— назва збіркипоетичних творівТараса Григоровича Шевченка. У наш час під назвою «Кобзар» розуміють усі віршовані твориШевченка, однак перші «Кобзарі» містили тільки деякі його поезії. Всього за життя Шевченко створив 228 поетичних творів: віршів, поем та балад, однак слід зазначити, що деякі з віршів Шевченка мають декілька дуже відмінних один від одного варіантів і тому кожен з цих варіантів вважається окремим твором.
Всі з 235-ти поетичних творів Шевченка написані українською мовою, окрім двох:[1]віршаТризна (Безталанний)та поемиСліпа.
Уперше «Кобзар» видано1840уСанкт-Петербурзіза сприянняЄвгена Гребінкина кошти Петра Мартоса. У збірку ввійшло всього вісім творів:«Перебендя»,«Катерина», «Тополя», «Думка» («Нащо мені чорні брови»), «До Основ'яненка», «Іван Підкова», «Тарасова ніч» та «Думи мої, думи мої, лихо мені з вами», що написана спеціально для цього збірника і є своєріднимепіграфомне тільки до цього видання, але і до усієї творчості Тараса Шевченка.
Після видання цієї збірки й самогоТараса Шевченкапочали називати кобзарем. Навіть самТарас Шевченкодеякі свої повісті почав підписувати «Кобзарь Дармограй».


175 років від дня публікації роману Пантелеймона Куліша «Чорна рада»(1845)

/Files/images/bbloteka/knigi-yuvlyari_2020/20200114_113908.jpg «Чо́рна ра́да»повна назва«Чо́рна ра́да. Хроніка 1663 року»— перший історичний роман українською мовою, вперше виданий повністю Пантелеймоном Кулішем у 1857 році. У цій «хроніці історичних подій» автор відтворив відомі історичні події—чорну раду у Ніжині,яка відбулася 1663 року. Твір був написаний під впливом історичних романів Вальтера Скотта.


145 років від дня публікації книги Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» (1875)

/Files/images/bbloteka/knigi-yuvlyari_2020/02.jpg «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»—роман, написаний братамиПанасом МирнимтаІваном Біликому1875році.
Поштовхом до написання роману стала подорож Панаса Мирного відПолтавидоГадяча.1874року у журналі «Правда» письменник опублікував нарис «Подоріжжя од Полтави до Гадяча», який і був покладений в основу майбутнього роману. Почута від візника розповідь про «відомого чи не на всю губернію розбишаку» Гнидку, що був засуджений на каторжні роботи, зосталася в пам'яті, «як здоровенний іржавий цвях, забитий в білу стіну його споминів». Найбільше ж дивувало Панаса Мирного те, що люди не засуджували вчинків Гнидки, а навпаки співчували йому, називали його нещасним чоловіком.
Робота над романом тривала чотири роки: з1872до1875. Немає жодних свідчень про те, чи збирав Панас Мирний додаткові відомості про Василя Гнидку. Вочевидь, головний персонаж твору— Нечипір Вареник (Чіпка)— вигаданий персонаж, якого автор поселив у селі Піски Гетьманського повіту наПолтавщині. Село Піски існувало насправді, проте знаходилося воно уГадяцькому повіті, а Гетьманський— вигаданий письменником.
Готовий рукопис повісті Рудченко надіслав братові Іванові, який тоді працював під літературнимпсевдонімомІван Білик, був відомим фольклористом і літературним критиком. Той загалом схвально оцінив сюжет роману, проте зробив деякі суттєві зауваження. Всього редакцій роману було шість. Уже після третьої редакції, поради Івана Білика переросли у співпрацю з Панасом Мирним, спрямовану на вдосконалення твору.
Остаточний варіант роману не зміг вийти друком в Україні. Він був надрукований лише 1880 року уЖеневіза сприянняМихайла Драгоманова.


130 років від дня публікації оповідання Бориса Грінченка «Олеся»(1890)

/Files/images/bbloteka/knigi-yuvlyari_2020/20200114_112055.jpg «Олеся»— оповіданняБориса Грінченка, вперше видане у1890-му році. Твір відзначається авторським гуманізмом, глибиною проникнення у світ дитячої психології, зображенням родинного та національного обов'язку. Автор, змальовуючи життя і виховання дітей в тогочасних суспільних умовах, реалістично і всебічно відтворював психологію героїв, спосіб їх мислення за допомогою діалогів, введених до тексту.


85 років від дня публікації книги Юрія Яновського «Вершники» (1935)

/Files/images/bbloteka/knigi-yuvlyari_2020/20200114_112048.jpg Вершники— роман, написаний українським письменником Юрієм Яновськимта вперше виданий 1935року. У творі чітко простежується опозиція природи та культури, патріархальності та модерності, посилюється увага до сімейної проблематики. Ю. Яновський романтизує селянські повстання, наділяючи героїв найкращими рисами, драматично змальовуючи події. Втім, автору не вдається уникнути мотиву пристосування вчорашніх месників, з їхнім гострим відчуттям справедливості, до нового негероїчного світу. Саме завдяки чергуванні новел з повстанською тематикою та новел, де змальовується мирне життя людей, Ю. Яновський зумів осмислити перехід людини від руйнації до творення.


40 років роману від дня публікації книги Павла Загребельного «Роксолана» (1980)

/Files/images/bbloteka/knigi-yuvlyari_2020/завантаження.jpg Роксолана— історичний роман українського письменника Павла Загребельного, вперше надрукований у1980 році, в якому розповідається про життя української конкубіни турецького султана Сулеймана І Роксолани.
Джерелами натхнення для свого роману про Роксолану Загребельний називав книгу ученого-східознавця Агатангела Кримського«Історія Туреччини», в якій Роксолані відведено близько 20 сторінок, і три томи творів московського академіка Гордлевського про історію Туреччини. Також Загребельний особисто був у Туреччині— в місцях пов'язаних з Роксоланою. Відвідав місто РогатинІвано - Франківської області, де народилася Настя Лісовська.


Іноземна література

425 років з часу публікації всесвітньо відомої трагедії Вільяма Шекспіра «Ромео та Джульетта» (1595)

/Files/images/bbloteka/knigi-yuvlyari_2020/20200114_133439.jpg «Ромео і Джульєтта» (англ.«Romeo and Juliet»)—трагедія Вільяма Шекспіра, в якій розповідається про трагічне коханнядвох молодих веронців із ворожих родин. Написана англійською мовою близько 1595 року. За життя Шекспіра видавалася 4 рази (1597,1599,1609, дата 4-го видання невідома).1623 року надрукована в Першому фоліо.


130 років тому було опубліковано відомий твір«Портрет Доріана Грея», написаний Оскаром Уайльдом (1810)

/Files/images/bbloteka/knigi-yuvlyari_2020/1.jpg «Портрет Доріана Грея»(англ.The Picture of Dorian Gray)— єдинийроман Оскара Вайльда, найвідоміший та найпопулярніший його твір. Вперше виданий 20 червня 1890 року. Друга редакція, у якій автор дещо доповнив та змінив твір, дописав нові розділи, вийшла у квітні 1891 року.
«Портрет Доріана Грея» відносять до одного із останніх творів класичногоготичного романуіз помітнимФаустовимвпливом. Роман сильно пов'язаний іздекаденствомтагомосексуальністю, що після першого видання викликало багато суперечок. Однак, у наш час «Портрет Доріана Ґрея» відносять до «одного із сучасних класичних творів Західної літератури».


Кiлькiсть переглядiв: 281